• 0312 436 34 34

Hasta Hikayeleri

Hasta hikâyeleri,  Koç Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’ nden Sosyal Politikalar Uzmanı,  Dr. Azer Kılıç ve Dr. İpek Göçmen tarafından Amerikan Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi’ nde yürütülmekte olan “Türkiye’de kadınların yumurta dondurma deneyimleri” başlıklı araştırma çerçevesinde görüşülen hastaların hikâyeleri ile hazırlanmıştır. Hastalardan hikâyelerinin paylaşılmasıyla ilgili sözel onam alınmış ve hikâyelerde gerçek isim kullanılmamıştır.

Sizde hikayenizi paylaşmak istrseniz bize yazın bilgileriniz gizler deneyimlerinizi paylaşırız. 

 • Aslı Hanım; özel bir okulda öğretmen...

  Hasta HikayeleriAslı Hanım;  özel bir okulda öğretmen, aynı zamanda da özel dersler veriyor. 38 yaşında ve hiç evlenmemiş. Yumurta dondurma konusunun bir süredir gündeminde olduğunu, fakat henüz yaşının o kadar da acele etmesi gereken bir yaş olmadığını düşündüğünden ve maddi olarak hazırlıklı olmadığından bu konuyu şimdiye kadar ertelediğini söylüyor. Bu işlemin onu geliri itibariyle çok zorladığını, banka kredisi almak zorunda kaldığını 8.000 lira kredi aldığını, üzerine de 5.000 lira kredi kartına borçlandığını bizimle paylaştı. “Ben şahsen oldukça zorlandım. Kenarda birikmiş param yoktu. Az bir miktar değil beni oldukça zorladı ama umarım bir sene gibi süre içerisinde toparlamış olacağım. Ailemden destek almadım ama 18 aylık bir kredi çekmiş oldum” diye ifade ediyor. Aslı Hanım’a göre bu bir yatırım. Bankaya para koymak yerine yumurta koyduğunu, ileride karşısına çok sevdiği bir insan çıkarsa bunu yapmamış olduğu için pişman olmaktan çok korktuğundan bu kararı verdiğini söylüyor. “Bedensel olarak çocuk yapamayacağım bir döneme girdiğimde Allah kahretsin, çok istiyordum ama artık çok geç demek zorunda kalmayacağımı bilmek çok rahatlatıcı, görevimi yapmış hissediyorum, zaman kazanmış hissediyorum” diyor.
 • Zeynep Hanım, öğretim görevlisi

  Hasta Hikayeleri Zeynep Hanım, öğretim görevlisi, 44 yaşında, yumurtalarını dondurma fikrini ilk kez ailesinden duyduğunu söylüyor. “Ailem 30’lu yaşların başında söyleyince daha çok vaktim var, önümde çok zaman var, hani böyle bir şeye gerek yok, hani sanki ben evlenemeyeceğim ya da çocuk yapamayacağım gibi görüyorlar beni deyip negatif bir şey olarak gördüm kendimde. Ama keşke o zaman yapsaymışım çok daha iyi olacakmış aslında.” Bu fikrin önce ailesi tarafından sonra da doktoru tarafından ortaya atıldığında onlara karşı çıktığını ama şimdi de geç kalmış olduğunu düşünüyor. “Bir de yaş ilerliyor biliyorsunuz ama daha aktifsiniz, daha genç hissediyorsunuz ama bir dönüm noktasına geldiğiniz zaman o size tokat gibi yüzünüze vuruyor. Sıkıntılı gerçekten. 1 ay adet gecikmesi bile beni o kadar rahatsız etti ki.” Zeynep Hanım’a göre toplumda bu konuda yeterli bilinç yok. Kadınlar doğurganlıklarının sınırları konusunda daha iyi bilgilendirilirlerse çok daha erken yaşlarda bu işlemi yaptırmaları mümkün olur ve çok daha iyi sonuçlar alabilirler diye düşündüğünü ifade ediyor. 
 • Duygu Hanım, adet düzensizliği nedeniyle...

  Hasta Hikayeleri Duygu Hanım, adet düzensizliği nedeniyle jinekoloğunu ziyaret ettiğinde doktoru erken menopoz başlangıcı olduğunu söyler. “Çok genç gözüken, yani çok genç hisseden biri olmama rağmen, yaşlılıkla ilgili bir konunun önüme gelmesi böyle, ben şok oldum” diyor Duygu Hanım. Kendisi bir şirkette yönetici olarak çalışıyor; henüz kırk yaşında ve bekâr. Bu durum üzerine doktorun da tavsiyesiyle yumurtalarını dondurmaya karar verir. Daha önceden böyle bir işlemin varlığından haberi varken, ancak ihtiyacı olduğunu öğrenince daha ciddi bir şekilde yaklaşır konuya. Zira denemezse ileride pişman olabileceğini düşünür. Duygu Hanım bir yandan keşke daha önceden bu işlemi yaptırmış olsaydım diyor, bir yandan da çok pozitif yaklaşıyor: “Çok inançlıyım bu konuda, çünkü her şeyin, bir şey var yani, ne denir, sebebi var. Belki böyle bir şey başıma gelmeseydi ben asla çocuk sahibi olamayacaktım.” Çocuk sahibi olma konusunda yaklaşımı gayet net; birkaç sene zarfında hayatına uygun bir partner girmesi durumunda dondurulan yumurtalarını kullanarak şansını denemeyi düşünüyor; ancak hamile kalmaması durumunda da dünyanın sonu olmayacağını, evlatlık almak gibi alternatifleri düşüneceğini ekliyor.
 • Leyla Hanım, 43 yaşında, muhasebeci 

  Hasta Hikayeleri Leyla Hanım, 43 yaşında, muhasebeci olarak çalışıyor. Yumurta dondurma işleminden kız kardeşi vasıtasıyla haberi olmuş. Evli ve çocuklu olan kardeşi, Leyla Hanım’a yumurtalarını dondurma konusunda ısrarcı olmuş. Leyla Hanım hiç evlenmemiş, ancak üç senedir devam eden bir ilişkisi var. Erkek arkadaşının aynı şehirde iş edinmesi durumunda evlenmeyi planlıyorlar. Gerek aile eğitimi, gerekse kilisede edindiği değerler nedeniyle Leyla Hanım evlilik öncesi cinselliğe mesafeli yaklaştığını söylüyor: “Kendi kendime dedim ki ben evlenmeden kimseyle birlikte olmak istemiyorum. . . öyle bir karar aldım”. Yumurta dondurma işleminin vajinal yoldan yapılıyor oluşunu öğrenince meseleyi erkek arkadaşıyla şu şekilde paylaşmış: “İşlemin yapılacağı zaman, doktor bana dedi ki, ilişkiye girmiş gibi olacaksın. Ben üzüldüm biraz, sen? Aynen böyle dedi: ‘hiç sorun değil, sağlık en önemlisi’”. Öte yandan, Leyla Hanım evlilik öncesi cinsellik konusunda fikrini değiştirmiş değil, hala beklemeyi tercih ediyor; erkek arkadaşı için de “beni böyle kabul etti” diyor.